План за Audi TT со 4 врати во 2020-та

Следната генерација на Audi TT ќе добие драматични промени, трансформирајќи го овој иконски спортски модел во попрактично и попрофитабилно купе со 4 врати, а на пазарот се очекува за помалку од 2 години.

Audi за првпат ја наговестиле идејата за ТТ со 4 врати со TT Sportback концептот прикажан на 2014 Paris Motor Show, а сега конечно е дадено зелено светло за нејзино реализирање.Ова ќе биде директна замена на постоечкиот модел со 2 врати кој оваа година ја слави 20-годишнината од своето постоење.

Според скиците од Auto Express, се очекува новото ТТ да ја има својата препознатлива форма, но со продолжено меѓуоскино растојание и заден дел со цел да се создаде простор за уште 2 врати.

Пропорциите се очекува да се блиски до оние на TT Sportback концептот, што значи 290mm поголема должина, 60mm ширина и 120mm поголемо меѓуоскино растојание во однос на сегашниот модел, додека платформата ќе биде подобрена варијанта на MQB која се наоѓа под сегашниот модел.Во споредба со скоро унапреденото купе со 2 врати кое е на располагање исклучиво со бензински мотори, новото со 4 врати ќе се нуди и во електрифицирани варијанти.

Прво ќе пристигне серијата на средно-хибридни мотори со технологија од 48 волти, кои потрошувачката ќе ја подобрат за околу 10%, а ќе биде понудена и нова генерација на електрифицирани дизел мотори.

Plug-in хибридна како и комплетно електрична варијанта ќе бидат понудени подоцна, бидејќи и двете се дел од планот на Audi да имаат 20 електрифицирани модели во продажба до 2025-та.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...