Mercedes CLA Shooting Brake на шпионски фотографии

Новиот Mercedes CLA Shooting Brake е забележан на шпионски фотографии, пред неговото официјално претставување кое се очекува во 2019.Како компактен премиум караван, CLA Shooting Brake нема да има директни ривали. Моментално Audi имаат салон верзија на A3 која е ривал на обичниот CLA, додека BMW подготвуваат Series 2 Gran Coupe во истата класа, но нема никаква официјална изјава за караван варијанта на тој модел.

Ова е втората генерација на овој мини караван, а според сликите на маскираниот прототип, се чини дека Mercedes дале поголем приоритет на спортскиот изглед отколку на практичноста.

И со камуфлажата јасно се гледа спортската линија, а деталите околу светлата се скриени, но се очекува предните да се слични на оние од A-Class моделите, додека задните фарови според формата се слични на оние од поголемиот CLS.

Mеханички, CLA Shooting Brake ќе биде сличен на A-Class хечбекот, користејќи ги истите бензински и дизел мотори - 1.5 литарски турбо дизел од 115 коњски сили, 1.3 литарски турбо бензински од 135 и 163 коњски сили, и 2.0 литарски турбо бензински од 225 коњски сили.

Подоцна се очекува и AMG верзиите A CLA 35 и CLA 45. CLA 35 верзијата би имала 2.0 литарски турбо мотор од 306 коњски сили и забрзување од 0-100км/ч. од околу 4.7 секунди, додека CLA 45 мотор од 405 коњски сили со можност за хибридна асистенција (од електричен мотор).

Mercedes CLA Shooting Brake треба официјално да биде претставен околу 6 месеци по стандардниот CLA модел, најавен за 2019.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...