Lamborghini SC18 хипер-автомобил

Squadra Corse, производителот на тркачките модели на Lamborghini, развил нов хипер-автомобил, еден од многуте кои планираат да ги создадат за овој познат италијански производител на спортски автомобили.Наречен Lamborghini SC18, овој модел е базиран на новиот Aventador SVJ, користејќи ја истата шасија делумно направена од јаглеродни влакна, како и 6.5 литарскиот V12 мотор со моќност од 806 коњски сили и 720Nm вртежен момент.

Системот за погон е на сите тркала преку 7-брзински менувач, па се очекува перформансите да му се слични на оние на Aventador SVJ – што значи забрзување од 0-100км/ч. за 2.8 секунди и максимална брзина од 338км/ч.Иако е базиран на Aventador SVJ, дизајнот му е значително поразличен – најслични им се предните фарови, додека каросеријата има претрпено агресивни аеродинамични подобрувања како што се нов преден сплитер, големи странични отвори за воздух, како и заден дел инспириран од ограниченото издание на моделот Centenario.

Предните бандажи се 20-инчни, задните 21-инчни, а на нив се монтирани специјално развиени Pirelli P Zero Corsа гуми.

Автомобилот може легално да се вози на патишта, но гумите сугерираат дека SC18 е развиен примарно за возење на тркачки патеки. Цената сè уште не е објавена, но се очекува да изнесува неколку милиони евра.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто втори февруари го викаат педерски празник? Зашто на хрватски се вика "Други - другога ..."
Се шета лисицата низ шумата, мртва - гладна, кога од една грмушка слуша...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Кенија
1642. - Холандскиот морепловец Абел Тасман го...
1821.- Во Руан е роден Гистав Флобер, француски...
1922. - Во Бенешов, кај Прага, е роден Франтишек...