BMW M850i Night Sky издание

Individual дивизијата на BMW го создала ова единствено издание на 8 Series моделот M850i наречено Night Sky (ноќно небо). Најспецифична карактеристика на ова издание е вградувањето на вистински метеорски камен во плочата на централната конзола, старт/стоп копчето, на делови од менувачот како и вратите, а светлата вградени во централниот потпирач за раце ги емулираат ѕвездите на ноќното небо.Шемата Widmanstätten е кристална структура на никел-железото од метеоритите и е формација која инспирирала многу од површините на ентериерот и екстериерот на овој автомобил. Геометрискиот мотив го има во тапацирот на централната конзола, седиштата, како и на полно елементи на каросеријата.

M850i Night Sky надворешно се разликува од конвенционалниот модел по уникатната колор шема – црна база го формира основниот слој врз кој се поставени слоеви од San Marino Blue (сина) боја, врз кои пак има 3 слоја проѕирен лак, секој мешан со честички пигмент кои му даваат светкав финиш.Неколку делови од каросеријата се направени со 3D принтање (ретровизорите, предните отвори за воздух и сл.), како и делови од сопирачките кои се 30% полесни од стандардните компоненти.

Механички, M850i Night Sky е идентичен со регуларниот модел – има 4.4 литарски V8 мотор од 530 коњски сили и 750Nm вртежен момент. Цената сè уште не му е потврдена, но поради уникатниот дизајн се очекува да биде астрономска.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1270.- Умре францускиот крал Луј Деветти, кој во...
1530.- Роден е Иван Четврти Василевич - Грозни,...
1718.- Француските доселеници во Америка во...
1744.- Роден е германскиот писател, историчар,...