Автономен скутер со AI кое ги учи омилените рути

Англиската дизајнерска агенција Layer во соработка со кинескиот производител на електрични автoмобили Nio, креираше паметен скутер кој може самиот да научи каде сакате да одите.

Скутерот наречен Pal тоа го прави со помош на системот за вештачка интелигенција (AI) со кој ги учи рутите кои често се возат и потоа автономно ве носи на таа дестинација.На воланот на Pal може да се додадат бројни додатоци како корпа, ранец, па дури и кошничка за купување.

Батеријата може да се замени по потреба, а скутерот може да се поврзе и со смартфон апликација. Малечок дисплеј на воланот во проценти го покажува преостанатиот капацитет на батеријата, како и брзината на движење кој што се менува со помош на суспензија чувствителна на притисок.

Toa значи дека за да забрза возачот треба да се наведне напред, за да забави наназад, а за да сврти во одреден правец наведнувањето е во истиот тој правец.

Секое тркало е напојувано од индивидуален мотор што овозможува независна брзина на секое од тркалата што го олеснува вртењето.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Бил Ладен распишал конкурс за терорист кој ќе се удри со авион во Ајфеловата кула. Во последниот круг на тестирање останале Талибанец, Ирец и Србин.
Бил Ладен го прашува...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1854.- Умре Вилхелм Шелинг, германски филозоф,...
1960.- Прогласена е независноста на Сенегал...
1961.- На границата на источен и западен Берлин...
1968.- Советскиот Сојуз и другите земји на...