Lotus во 2020 со нов спортски електричен модел

Lotus во 2020 ќе лансираат спортски модел, прв нов модел по 12 години, кој ќе биде и првиот со електрифициран погон, пред комплетно електричниот Type 130 хипер-автомобил чие производство бeше потврдено на 2019 Shanghai Motor Show.По лансирањето на Evora во 2008-ма, портфолиото на Lotus беше преплавено само со специјални изданија на Elise и Exige моделите. Новиот спортски автомобил сè уште нема име, а ќе биде базиран на сосема нова платформа наместо на сегашната шасија од екструдиран алуминиум.

Иако Type 130 би можел да биде претставен пред овој нов модел, тој најверојатно нема да биде во продажба пред него и нема да биде комплетно електричен туку ќе има и мотор на согорување.Возможно е Lotus да го промени и добавувачот на мотори – тие сега користат мотори кои доаѓаат од производствените ленти на Toyota, а тоа би можело да се смени со оние од понудата на Geely (кинеската компанија која е сопственик на Volvo и Lotus).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Мамо, денеска бевме на систематски преглед и излезе дека од триесет женски само една е невина.
- Браво, срце на мајка, злато мое.
- Не бе мамо слушај ме, тоа да ти била...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1822.- Во Берлин умре Ернст Теодор Амадаус...
1920.- Градот Хаг, во Холандија, е избран за...
1984.- Во Париз умре Мишел Фуко, прочуен...
1991.- Ден на државноста на Република Словенија.