Genesis Mint концепт

Genesis, луксузниот бренд на Hyndai, претставија концепт за малечко електрично возило на овогодинешниот New York Motor Show.

Mint е креиран како колаборација помеѓу дизајнерските студија на Genesis во Европа, САД и Кореа, а се работи за „луксузен градски автомобил“ со кој ќе може лесно да се маневрира.Податоци околу неговиот погон сè уште нема, но се претпоставува дека батеријата ќе биде способна да му овозможи домет од 320км. со едно полнење, а ќе подржува и брзо полнење од 350kW.

Мint не наликува на ништо што е досега произведено од Genesis, a бидејќи се работи за комплетно електричен автомобил, тој нема предна решетка.Иако на прв поглед делува како да има само 2 врати, Genesis Mint има 4 - иновативниот дизајн вклучува пар конвенционални предни врати и пар задни кои се отвораат вертикално. И покрај ова, Mint е двосед, а просторот до кој што се има пристап преку задните врати служи за оставање на багаж.

Командната табла е минималистичка, без централен екран, а сите важни информации се прикажани на дисплеј вграден во воланот. Покривот, пак, во целата должина е од стакло.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Бил Ладен распишал конкурс за терорист кој ќе се удри со авион во Ајфеловата кула. Во последниот круг на тестирање останале Талибанец, Ирец и Србин.
Бил Ладен го прашува...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1854.- Умре Вилхелм Шелинг, германски филозоф,...
1960.- Прогласена е независноста на Сенегал...
1961.- На границата на источен и западен Берлин...
1968.- Советскиот Сојуз и другите земји на...