2022 Mercedes EQS лимузина

За 3 години треба да се појави новиот електричен Mercedes EQS во форма на лимузина, кој е забележан за време на тестирањето на шпионски фотографии, а ќе биде дел од 10-те електрични Mercedes-и кои треба да се појават до крајот на 2022-та.EQS ќе им се приклучи на постоечкиот EQC SUV како и на идните EQV MPV и EQA хечбек, а во форма на концепт би требало да биде прикажан на Frankfurt Motor Show во септември.

Додека EQC користи адаптирана верзија од платформата врз која е изграден GLC SUV со средна големина, EQS ќе биде еден од првите возила на Mercedes кој ќе користи нова модуларна комплетно електрична платформа која моментално се развива во Штутгарт.Од Mercedes веќе имаат објавено дека ќе бидат понудени повеќе варијанти, од EQS 350 до EQS 600, а прототипот забележан на шпионските фотографии има слична форма и големина на Mercedes CLS купе. Се чини дека EQC лимузината ќе ја искористи предноста на новата електрична платформа или ќе ги помести тркалата поблиску до работ на возилото, максимално зголемувајќи го просторот внатре.

Новата лимузина би требало да ги користи електричните мотори од EQC, да има погон на сите тркала и моќност од над 400 коњски сили, со тоа што новата платформа би овозможувала простор за сместување на батерија поголема од 80kWh која сега се користи во електричниот SUV.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...