2020 Audi e-tron 50 quattro

Audi претстави нова основна верзија на нивниот комплетно електричен SUV, наречена e-Tron 50 quattro, која ќе има послаби перформанси од сегашниот e-Tron 55 quattro, помал домет и побавно полнење.

Првите испораки се очекуваат во почетокот на 2020-та, по цени од 69 000 евра.e-Tron 50 quattro ќе има електрични мотори на секоја од оските и погон на сите тркала, но поради помалиот батериски пакет од 71kWh, моќноста ќе му биде 312 коњски сили и 540Nm вртежен момент, во споредба со 407 коњски сили и 664Nm вртежен момент кај e-Tron 55.

Максималната брзина ќе му биде намалена на 190км/ч., забрзувањето од 0-100км/ч. ќе изнесува 7 секунди (1.3 секунди повеќе од e-Tron 55), а дометот 300км (наместо 400км кај e-Tron 55).

Автомобилот ќе подржува и 120kW брзо полнење, со кое батеријата ќе може да се наполни до 80% капацитет за околу половина час, а електричните мотори ќе можат дел од енергијата да ја вратат преку забавувањето, со приоритет даден на задниот мотор кој ќе ја надополнува батеријата.Ќе биде понуден и системот за поврзано полнење како дополнителна опција, кој ќе нуди функции за „паметно полнење“ (овозможувајќи автоматско полнење во периодите кога струјата е поевтина, на пример), а системот ќе ја вклучува и myAudi апликацијата преку која сопствениците ќе можат да го регулираат полнењето, како и далечински да го програмираат системот за контрола на климата.

И покрај редуцираните перформансите, стандардната опрема на e-Tron 50 quattro ќе биде споредлива со онаа понудена кај најевтиниот e-Tron 55 quatrro, како што е контрола на климата во две зони, адаптивна воздушна суспензија и дигитална инструмент табла.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...