Lamborghini Sian - првиот хибрид на компанијата

Лимитираното издание на Lamborghini Sian е електрифицирана верзија на Lamborghini Aventador и е најмоќниот автомобил било кога направен од овој италијански бренд.Продукцијата е ограничена на само 63 возила (кои сите се продадени), како симбол на годината кога компанијата е основана.

Sian, што во превод значи „блесок од молња“ има електрифициран погон кој се состои од 6.5 литарски V12 бензински и електричен мотор со вкупна моќност од 820 коњски сили. Подобрувањата на моторот вклучуваат титаниумски вентили и нов издувен систем.Хибридните елементи се состојат од електричен мотор од 48 волти со моќност од 35 коњски сили кој е поставен помеѓу „обичниот“ мотор и трансмисијата, а напојуван е од суперкондензатор за кој од Lamborghini велат дека е 3 пати помоќен од конвенционалните литиум-јонски батерии со иста тежина.

Не само што Sian е најмоќниот Lamborghini било кога направен, туку тој е и најбрз – забрзувањето од 0-100км/ч. изнесува 2.8 секунди, а максималната брзина сè уште не е официјално објавена, но ќе биде над 350км/ч.

Директорот на Lamborghini изјави дека Sian го претставува првиот чекор од идните планови за електрификација на нивните возила.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....