Забранета храна во светот

Верувале или не, во одредени делови од светот некоја храна се забранува да се консумира.

Без разлика дали станува збор за некој производител или пак за некоја состојка која се состои во тој продукт, според нас, забраната на одредена храна е апсурдна. Сепак, да не носиме заклучоци пред време, бидејќи секоја земја си има свои прописи за увоз на храна. Која храна е забранета во некои држави од светот?

Кавијарот е забранет во Америка – токму во САД се забрани консумирање на кавијар, затоа што белугата (рибата од која што се прави кавијарот) е вид во изумирање. Сепак, истата може да ја најдeте во изобилство во Санкт Петербург, Русија.


Лососот е забранет во Австралија и Нов Зеланд – според стандардите на овие две земји, лососот може да содржи одредени состојки кои не се природни, како и антибиотици и други хемии за зголемување на изгледот.


ГМО папаја е забранета во поголемиот дел од Европските земји – во земјите во Европа, храната која е генетски модифицирана мора да биде означена, но тоа не значи дека не е и забранета. Во одредени земји оваа храна не смее ни да се увезе, а камо ли да се консумира.


Непастеризираното млеко е забрането во 22 американски земји и во Канада – во овие земји дури и постои закон со кој се забранува употребата на непастеризирано млеко, бидејќи според властите, ова млеко може да шири листериоза, Ешерихија коли и многу бактерии.


Гумените бонбони се забранети во Велика Британија – одредени гумени бонбони кои содржат коњак се забранети за продажба во Британија, поради тоа што се опасни за децата. Сепак, може да се најдат илегално.


Сирови бадеми забранети во Калифорнија – Калифорнискиот закон ги забрани сировите бадеми да се јадат или да се продаваат поради висок ризик од салмонела, која може да предизвика треска, дијареја или проблеми со стомакот и цревата.


Гуми за џвакање забранети во Сингапур – да и ова го има! Сепак, гумите за џвакање се забранети во оваа земја поради чистота, бидејќи луѓето постојано ги фрлале на земја.


Апсинтот е забранет во Франција, САД, Нов Зеланд и Австралија – овој пијалак, кој потекнува од Франција уште пред 100 години, ја стимулира креативноста, но предизвикува халуцинации и агресивно однесување, па токму поради тоа е забранет да се консумира во одредени земји.


Kinder чоколадните јајца се забранети во САД – и тоа токму поради тоа што Американските власти сметаат дека играчката во чоколадното јајце содржи хемикалии кои се опасни.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Слушнал Мујо дека тестисите од мајмун се многу скапи,
па му рекол на Хасо :Ај да уловиме некој мајмун и да
му ги продадеме тестисите? Се согласиле, набавиле пушка
и ловечко...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Денеска поради штрајк на грчката царинска служба, сообраќајот на ГП „Дојран“ ќе биде во прекин во времето од 5 до 23...
Верски календар
апостол Тома. Свети апостол Тома е познат меѓу народот по неговото неверување, но на малку луѓе им е јасно дека се работи за сомнеж во воскреснатиот Христос како Спасител. Во...
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби