СЕ ТОПАТ ВО УСТА

Davе’s Kitchen: Плетени кифлички

Како секој, така и овој четврток за вас имаме одличен рецепт од кујната на Давор.

Вкусни плетени кифлички кои се топат во устата.

Потребни состојки:

 • 400 гр. брашно
 • 170 мл млако млеко
 • 2-1/2 лажички инстант квасец
 • 60 гр. шеќер
 • 2 јајца
 • 60 гр. масло за јадење
 • 1 лажиче сол

За премачкување:

 • 1 жолчка 
 • 2 лажици млеко
 • сусам
 • путер по желба

Начин на подготовка:

Најпрво замесете тесто од сите сотојки и оставете да стаса околу 90 минути.
Поделете го тестото на 12 еднакви делови и секој од тие делови поделете го на половина. Направете две долгнавести ленти и ставете ги една врз друга во форма на крст. Повлечете ги краевите хоризонтално во обратен правец сè додека не се формира убава плетенка.
Оставете ги да стасаат околу 45 минути и премачкајте ги со изматена жолчка и 2 лажици млеко.

Одозгора нарусете сусам и печете на загреана рерна околу 25 минути или додека не добијат убава златно-кафена боја.

Повеќе рецепти од кујната на Давор, можете да погледнете на неговата FB фан страница Dave's Kitchen.

Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo наместа влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места. Намалена видливост поради појава на магла од 50...
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби