ВКУСНА ПАСТА

Dave’s Kitchen советува: Трикови за совршени тестенини

Пастата е најпосакуваното јадење во секоја земја, но не секој е умешен да подготви добра тестенина.

Давор од Dave's Kitchen ги има одличните совети со кои секогаш ќе успеете да подготвите совршени тестенини.

1. Додадете сол во водата

За да бидете сигурни дека пастата ќе биде зготвена ал денте потребно е да ставите сол во водата во која ќе ја готвите. Не е пожелно додавање на масло во водата, туку за да го избегнете залепувањето на тестенините ставете ги да се варат во оној момент кога водата ќе започне силно да врие. Исто така постојано промешувајте за да не дојде до загорување.

2. Користете дрвена лажица

Кога пастата ќе ја варите секогаш гответе ја 2 минути помалку од времето назначено на пакувањето. На тој начин ќе добиете паста ал денте. Користете ја дрвената лажица да ја ставите на средината на тенџерето за да спречите претекување на водата додека тестенините се готват.

3. Брзо измешајте ги тестенините со сосот

Кога пастата ќе биде зготвена брзо исцедете ја од вишокот течност и брзо измешајте ја во сосот. Глутенот кој се ослободува од пастата по готвењето е одлична можност да се инкорпорира во сосот и да се создаде убав густ сос. Доколку тестенините ги измиете со студена вода веднаш по готвењето ќе го спречите нивно лепење додека се во ладилник.

Прочитајте ги и советите за помалку неред во кујната како и советите за повкусни печива.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Оди Мујо низ Сахара со пешкир на грб и сретнува бедуин и го прашува: уште колку има до морето?
Бедуинот му одговара: па околу 3000км.
Мујо: еј многу далеку, но плажава ви е...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби