МЕДОТ ВО ГОТВЕЊЕТО

Dave’s Kitchen: Совети за готвење со мед

Како и секој така и овој вторник време е за советите од Давор и Dave’s Kitchen.

Оваа недела прочитајте ги практичните совети кои сме убедени дека ќе ви помогнат при готвење и употреба на мед.

Во рецептите каде што се бара да користите бел шеќер користете цветен и ливадски мед, односно посветол мед. Додека пак кај рецептите кои бараат употреба на кафен шеќер или пак златен сируп користете шумски или боров мед, т.е. потемен мед.

Со користењето на мед во рецептите се добива поубава златно-кафена боја и се подобрува сјајот на колачот или колачите.

За поубава слатка нота кај месото користете глазура направена од мед и малку вода за да го финиширате печеното свинско месо или печената кокошка.

Доколку не сте обожаватели на кристализиранот мед и ви пречи рапавата текстура при консумирањето можете го вратите повторно во течна состојба загревајќи го во микробранова печка.

Додавајќи ½ лажичка сода бикарбона на секои 150 мл. мед, ќе успеете да ја спречите киселкастата нота која понекогаш знае да биде присутна во медот.

За секогаш да го извадите максимумот од медот лажицата премачкајте ја со масло за да го спречите лепењето на медот на неа.

Наместо шеќер, можете да користите мед во подготовката на различни џемови и мармалади.

Доколку ви се допадна оваа статија во прилог прочитајте ги и: Dave’s Kitchen советува: Практични совети за вкусни печива и  Dave's Kitchen советува: Практични совети кои ќе ви помогнат во кујнатаПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Оди Мујо низ Сахара со пешкир на грб и сретнува бедуин и го прашува: уште колку има до морето?
Бедуинот му одговара: па околу 3000км.
Мујо: еј многу далеку, но плажава ви е...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби