Која е најдобрата храна против воспаленија?

Воспаленијата се реакцијата на телото на стресовите – еден вид на аларм кој им јавува на клетките дека постои проблем кој треба веднаш да се реши.

Тој стрес може да доаѓа од исхраната, начинот на живот, околината или некоја инфекција.

Хроничните воспаленија се поврзани со болестите на срцето, преголемата тежина, дијабетесот и скоро секоја друга хронична болест која може да има сериозни или смртоносни последици. Знаењето која храна предизвикува воспаленија, а која се бори против нив е една од најдобрите стратегии за нивното намалување и за поздрав живот.

1) Капини

Капините содржат антоцијанини, состојки кои функционираат како антиоксиданси и ги намалуваат воспаленијата.

2) Прокељ

Овој зеленчук содржи антиоксиданс наречен сулфорафан, кој е поврзан со намалување на воспалителните соединенија, како и на срцевите заболувања и канцерот.

3) Цимет

Покрај подобрувањето на здравјето на мозокот и крвниот притисок, цинамалдехидот (состојка на циметот) е антиоксиданс кој ги намалува воспаленијата.

4) Маслиново масло

Ова масло има многу здравствени придобивки – содржи олеинска киселина која е монозаситена маст поврзана со намалување на воспаленијата.

5) Лук

Органосулфурните состојки во лукот ги инхибираат воспалителните ензими и ја намалуваат продукцијата на молекули кои сигнализираат воспалување во крвотокот.

6) Куркума

Oвој зачин е во тренд и тоа со добра причина. Полн е со куркумин, моќен антиоксиданс кој се бори против слободните радикали, истовремено намалувајќи го нивото на ензими кои предизвикуваат воспаленија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo наместа влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места. Намалена видливост поради појава на магла од 50...
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби