Dave’s Kitchen советува: Совети за готвење со месо

Готвењето месо може да биде многу комплицирано, но затоа со вас оваа недела споделуваме три клучни совети кои ќе ви помогнат во кујната.

1. Маринирање на месотоДоколку сакате месото да биде помеко кога ќе го консумирате оставете го да одстои во млеко околу 1 час. Доколку сакате дополнително да внесете вкус на месото во маринадата со млеко додадете ситно исечкана мајчина душичка, ситно исчекан лук или друг зачин по ваш вкус. За да бидете сигурни дека вкусот ќе биде побогат наместо, сончогледово масло користете маслиново масло или пак путер.

2.Готвење на месотоКога месото го печете или пржите користете максимално загреано тавче. На тој начин ќе добиете поостар и побогат вкус. Во текот на готвењето намалете ја температурата за да може внатрешниот дел од месото да се зготви. Најпрво, бидете сигурни дека месото е суво, а доколку не е со помош на кујнски бришач исушете го месото, зачинете го и ставете го загреаната тава. Бидете внимателни да не ја преполните тавата, потребно е помеѓу секое парче месо да има простор од 3-4 цм.

3.Одмарање на месотоКога месото ќе биде зготвено не го сечете веднаш штом ќе го извадите од жешката тава. Покријте го со алуминиумска фолија и оставете го да одмори барем 10-15 минути. За овој временски период месото се уште ќе биде топло за сервирање, но ќе ги испушти сите сокови кои се задржани во него и ќе предизвикате побогат и посочен вкус.

За повеќе рецепти и идеи од кујната на Давор, можете да најдете на неговиот официјален ФБ профил Dave's Kitchen и неговиот Инстаграм профил.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Упс, грешка! - рече ежот и се симна од четката.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1531. Папата Клемент VII нареди во португалската...
1538.- Папата Павле III го исклучи од...
1718.- Англија и објави војна на Шпанија.
1749.- Роден е Доменико Чимароза, италијански...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби