Dave’s Kitchen советува: Како до совршен домашен леб?

Многумина од нас посакуваат да приготват топол леб, штотуку изваден од рерна.  Доколку и вие спаѓате во таа група прочитајте ги двата корисни совети кои денеска Давор од Dave's Kitchen ги споделува со вас.

1. Трикови со квасецот

Квасецот се уништува во контакт со жешка вода. За да се активира и да започне со зголемување на волуменот му е потребна мала топлина. Кога ќе дојде во контакт со шеќер започнува да се храни со него и да создава меурчиња. Најлесниот  начин да го „пресечете“ неговото растење е со користење на сол.  Исто така доколку сакате можете да подготвите неколку теста пред време и да ги замрзнете, бидејќи откако ќе го одмрзнете тестото,  квасецот лесно се активира и повторно може да го зголеми волуменот.

2. Замесување на тестото

Секогаш кога подготвувате леб на страна растворете го квасецот, а потоа промешајте го во другите состојки. Растворањето на квасецот одделно од другите состојки дозволува полесно да се активира и секогаш да добиете добри резултати.

Откако ќе ги промешате сите состојки заедно оставете тестото да стаса најмалку 2 часа. Или најдобро оставете го преку ноќ во ладилник бидејќи на тој начин се формира посебен шмек на лебот. Пред печење потребно е лебот оформен во посакуваната форма да стаса повторно. Печењето секогаш треба да биде во многу загреана рерна на висока температура.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo наместа влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места. Намалена видливост поради појава на магла од 50...
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби