Dave's Kitchen: Мини тортички со ореви

Оваа недела имаме повторно одличен рецепт од кујната на Давор и Dave's Kitchen.

Феноменални мини чоколадни тортички со ореви е рецептот за кој убедени сме дека ќе ви се допадне.  

Потребни состојки:

За филот:

 • 300 мл. млеко
 • 400 гр. шеќер
 • 200 гр чоколадо
 • Розен кори 
 • 200 гр мелени ореви
 • 300 гр. мелени бисквити
 • 1 лажичка рум
 • 250 гр. путер

За чоколадната глазура:

 • 100 гр. чоколадо за готвење
 • 3 лажици масло за јадење

Начин на подготовка:

Најпрво сварете го млекото со шеќерот, тргнете го на страна и додадете ги путерот и чоколадото.  Оставете малку да се излади, па додадете ги мелените ореви и бисквити заедно со румот. По желба додадете кора од портокал.

Наредете една кора во тавче и нанесете 1/7 од филот. Постапката повторете ја додека не го потрошите филот и корите. Ставете го тавчето во ладилник околу 3 часа со даска за да тежи врз корите.

Растопете го чоколадото за готвење заедно со маслото за јадење и промешајте додека не добиете убава растопена чоколадна глазура. Прелијте ја глазурата врз целиот колач и оставете да се стегне уште 10-15 минути во ладилник.
Со загреан нож пресечете ги мини колачињата во посакуваната форма.

Доколку ви се допадна овој рецепт погледнете ги и:

Dave's Kitchen: Есенска пита со јаболка.
Dave's Kitchen: Плтена штрудла со џем
Dave's Kitchen: Пита со јаболкаПрочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Оди Мујо низ Сахара со пешкир на грб и сретнува бедуин и го прашува: уште колку има до морето?
Бедуинот му одговара: па околу 3000км.
Мујо: еј многу далеку, но плажава ви е...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби