Dave’s Kitchen: Полнети паста школки

Љубители сте на добрата паста и сакате да испробате еден малку поинаков рецепт?

Оваа недела од Dave’s Kitchen кујната, Давор го споделува својот совршен рецепт за полнети паста школки со фил од артичока.

Потребни состојки:

  • 1 пакување паста во форма на школки
  • 300 гр урда
  • 200 гр. артичока од конзерва
  • Сол и бибер по вкус
  • 3 лажици пармезан
  • 100 гр рендан кашкавал - Пекорино
  • 4 лажици кисела павлака
  • Доматен сос

Начин на подготовка:

Сварете ја пастата во зовриена вода. Помешајте ги сите состојки за филот и наполнете ги сварените школки. Во огноотпорен сад нанесете доматен сос и наредете ги школките. Нанесете рендан кашкавал. Печете на 180 степени околу 20 до 25 минути.

За повеќе идеи за тоа што вкусно да подготвите, посетете го ФБ профилот на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

И донел Мујо на Фата вибратор. Го земала таа во рака, го уклучила, а тој почнал да тресе, еднаш, двапати, трипати, па и испаднал од рака и почнал да скока на подот по плочките....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Oд вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби