Dave’s Kitchen: Брз колач со јагоди

Барате некој лесен и освежителен десерт кој е погоден за овој период од годината?

Искористете го денот да го подготвите овој вкусен колач кој е лесен за подготовка, а ќе ви помогне да се засладувате во текот на целата недела.

Потребни состојки:

За кората:

 • 6 белки
 • 50 гр. шеќер
 • 50 гр мелени ореви
 • 50 гр. мелени бисквити
 • Опционално - 1 лажичка ванила

За филот:

 • 6 жолчки
 • 1 пудинг од ванила
 • 2 лажици брашно
 • 600 мл. млеко
 • 250 гр путер
 • 100 гр шеќер во прав
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • Слатко од дуња по желба
 • 250 мл. слатка павлака
 • Јагоди за украсување

Начин на подготовка:

Во длабок сад изматете ги белките со шеќерот во цврст шлаг. Додадете ги мелените ореви и бисквити. Претурете ја смесата за пандишпан во правоаголно тавче обложено со хартија. Печете на 180 степени околу 20-25 минути.

За филот, изматете ги жолчките пудингот, брашното, млекото и ванилата заедно и гответе додека не се згусне. Покријте со хартија за свежа храна и оставете филот да се олади комплетно.  Потоа изматете го путерот и шеќерот во прав и полека додавајте од изладениот пудинг. Путерот и пудингот треба да се на иста температура за да може лесно да се спои смесата.

На изладениот пандишпан нанесете го вака подготвениот фил и оставете да се излади во ладилник околу 1 час. Нанесете тенок слој од слатко и изматен шлаг. Оставете да се стегне убаво, а за тоа време исечкајте јагоди или друго овошје и наредете го врз шлагот. Оставете да се стегне и пресечете парчиња.

Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто девојките не можат да најдат маж кој е нежен, чуствителен и внимателен?
- Таквите веќе имаат дечко.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
331 п.н.е.- На реката Тигар, во Месопотамија,...
480. п.н.е.- Во поморската битка кај островот...
1519.- Португалскиот морепловец Фернандо Магелан...
1833.- Роден е италијанскиот новинар и пацифист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби