Пролетни намирници кои го олеснуваат слабеењето

Пролетта е периодот кога повеќето почнуваат да слабеат и вежбаат за да се доведат во форма за летото, а покрај задолжителната физичка активност за тоа многу влијае и исхраната.

Еве кои сè пролетни намирници треба да бидат дел од вашата исхрана доколку сакате да го олесните процесот на слабеење:

1) Ротквички

Црвената боја на ротквичките се должи на антоцијанините, фитохемикалии кои го редуцираат ризикот од дијабетес и согоруваат маснотии, намалуваат холестерол и инсулинска резистентност, како и воспаленија.

2) Аспарагус

Aспарагусот е еден од првите зеленчуци кој се појавуваат на пазарите во април и мај, а богат е со калциум, бакар, фолати и железо покрај витамините А, Ц, Е, К, и Б6. Тој е исто така богат и со влакна кои подолго време го држат организмот сит, а една шолја содржи 3 грама протеин и само 27 калории.

3) Кајсии

Сезоната на кајсиите е од доцна во април до средината на јули, а тие се богати со калиум и витамините А и Ц кои промовираат добар вид, силен имунолошки систем и робусно репродуктивно здравје.

4) Грашок

Една шолја грашок содржи 9 грама протеин, а богат е и со влакна, витамини А, Б6, Ц и К, фолати, рибофлавин, тиамин, магнезиум, калиум, фосфор, манган и железо.

5) Јагоди

Сезоната на јагодите е од половината на април до јуни, што ги прави одличен избор да бидат дел од вашата исхрана тој период. Богати се со антоцијанини, влакна и витамин Ц, а се одличен додаток во разни летни пијалаци, смутија, шејкови и сл.

6) Печени компири

Печен компир со средна големина има околу 110 калории, а содржи калиум и влакна корисни за намалување на крвниот притисок. Тие исто така се богати со витамините Б6 и Ц, кои ја промовираат функцијата на мозокот.

7) Спанаќ

Полн со протеин, влакна, витамини А, Ц и К, како и железо, спанаќот е еден од најздравите зеленчуци кој воедно содржи и состојки наречени тилакоиди кои го намалуваат апетитот.

8) Папаја

Папајата е најпозната по ензимот папаин кој помага при варењето на храната со тоа што ги разложува протеините.

9) Прокељ

Овие мини-зелкички се богати со фитохемикалијата глукозинолат која содржи сулфур, и која ги штити клетките од оштетување на нивното ДНК, а нутриционистите препорачуваат да се јадат најмалку еднаш неделно.

10) Карфиол

Богат со витамин Ц, една шолја исецкан карфиол содржи 320mg калиум кој го намалува крвниот притисок и го исфрла вишокот вода и натриум од телото со што се намалува подуеноста.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
-Изгледа твојата жена обожава да носи чудни шешири?
-Немам поим. Меѓутоа последен пат на шеширот имаше толку цвеќе што три погребни поворки ја следеа до дома
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1547.- Кнезот Иван Четврти, во историјата познат...
1581.- Англискиот парламент изгласа строги мерки...
1749.- Роден е италијанскиот писател Виторио...
1778.- Франција ја призна независноста на САД...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби