Dave’s Kitchen: Креативна торта со палачинки и јагоди

Палачинките лесно може да се претворат во вкусна летна торта која е одлична за попладневно дружење со пријателите. Еве и како:

Потребни состојки:

За палачинките:

 • 250 гр. брашно
 • 250 гр. млеко
 • 250 гр. кисела вода
 • 3 јајца
 • 3 лажички шеќер
 • Прстофат сол

За филот:

 • 100 гр. неутрално крем сирење
 • Кора од лимон
 • 250 мл. слатка павлака (или 2 кесички за шлаг и 250 мл. млеко )
 • 50 гр. шеќер во прав
 • Свежи јагоди

Начин на подготовка:

Во сад измешајте ги состојките за палачинки и пржете ги палачинките во тава на загреано масло.

За да го подготвите филот во длабок сад изматете го крем сирењето со кората од лимон и шеќерот во прав, а потоа додадете го шлагот кој ќе го изматите на страна во посебен сад.

Земете една палачинка премачкајте ја со филот и наредете неколку свежи јагоди исечкани на парчиња. Потоа повторете ја постапката се додека не ги потрошите палачинките, јагодите и филот. На крај декорирајте од филот, свежи јагоди и гранчиња нане.

Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Денес, на 19.03.2019 година од 13:00 до 15:00 часот, регионалниот пат Старо Нагоричане -...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби