Dave’s Kitchen: Салата со балсамико и јаболка

Ова е освежителна и несекојдневна салата, погодна токму за овој период од годината.Потребни состојки:

 • Неколку листови свежа зелена салата
 • 1 зелено јаболко исечкано на парчиња
 • 1 домат исечкан на парчиња
 • 1 младо кромитче ситно исечкано
 • Неколку јагоди за декорација
 • Оревчиња (кршени и цели)
 • Неколку половини свеж лимон
 • Маслиново масло
 • Сол и мелен црн пипер
 • Балсамико глазура (обичен оцет балсамико вриен на висока температура додека не се згусне)

Во чинија за послужување наредете ги свежите листови зелена салата, доматот, јаболкото, кромидот, оревчињата, јагодите. Посолете и зачинете со маслиново масло и басамико глазура.Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Директорот на гробиштата го прашува чуварот:
- Добро бе, зошто се толку уморни гробарите денеска?
- Му умрела на некој човек таштата, па три пати ја вадеа на бис.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се влажни. Виадукт Трејд известува дека денес (20.02.2019) ќе се...
Верски календар
На денешен ден
1507.- Роден е италијанскиот сликар Џентиле...
1790.- Умре австрискиот цар Јосиф Втори, син на...
1808.- Роден е францускиот сликар, графичар и...
1886.- Роден е унгарскиот револуционер Бела Кун,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби