Што треба да јадете за подобар имунитет?

Нашиот имунолошки систем служи како штит од инфекции и бактерии, а за да се осигурaте дека секогаш ќе биде во топ форма, покрај водењето здрав и физички активен живот, вклучете ги овие работи во вашата исхрана

1) Јогурт

Добрите бактерии познати како пробиотици ги има во разни продукти од јогурт. Некои студии покажале дека консумирањето јогурт помага на пациентите со воспалени црева за подобрување на нивниот имунолошки систем.

2) Печурки

Печурките се богати со антиоксиданси, а клетките од кои тие настануваат, наречени мицелиум, имаат уникатни карактеристики кои користат во борбата против вируси и бактерии. Во студија на универзитетот во Флорида било забележано подобрување на имунитетот кај оние кои секој ден јаделе шитаке печурки.

3) Супа од кокошкаОваа супа е полна со калциум, сулфур и магнезиум, а нејзината способност да го подобрува имунитетот е поврзана со цистеинот – аминокиселина која се ослободува од кокошката за време на нејзиното готвење.

4) Ореви, лешници, кикирики и др.

Помеѓу другите хранливи состојки, ваквите „грицки“ се богати со селен и витамин Е кои помагаат на телото да се бори против инфекциите.

5) Лук

Лукот е одличен извор на антиоксиданси и содржи соединенија кои имаат моќен ефект врз имунолошкиот систем и помагаат при апсорпцијата на други минерали.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Оди Мујо низ Сахара со пешкир на грб и сретнува бедуин и го прашува: уште колку има до морето?
Бедуинот му одговара: па околу 3000км.
Мујо: еј многу далеку, но плажава ви е...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1889.- Роден е Волтер Липман, северноамерикански...
1903.- Над селото Цапари, на Пелистер се водеше...
1939.- Во Лондон умре Сигмунд Фројд, австриски...
1984.- Во Струга умре Владо Малески, македонски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби