7 причини зошто треба да уживате во пиењето кафе

Кафето покрај тоа што е еден од најомилените пијалаци во чиј вкус ужива мнозинството од светското население, нуди и голем број здравствени придобивки.

1) Може да го продолжи живототСпоред некои студии, кафето и виното можат да го продолжат животот. Во една студија направена врз над 1600 луѓе на возраст од над 90 години, оние кои живееле најдолго имале навика да пијат вино и кафе.

2) Ги подобрува срцевите отчукувања

Абнормалноста на срцевите отчукувања не е добра, бидејќи може да предизвика болки во градите, губење на воздухот, па дури и срцев удар. Кафето помага за што порегуларни срцеви отчукувања и превенција од неправилни и често пребрзи отчукувања.

3) Го намалува ризикот од прерана смрт

Според разни истражувања, кафето го намалува ризикот од прерана смрт од различни причини, а значајна разлика се постигнува со пиење на 3 кафиња дневно.

4) Добро е за мозокотДокажано е дека пиење на 3 шолји кафе дневно служи како превенција од Алцхајмеровата болест, а помага и за одложување на когнитивниот пад.

5) Го намалува ризикот од тип 2 дијабетес

Според една 11-годишна студија, пиењето кафе е во корелација со намалениот ризик од тип 2 дијабетес, а оваа здравствена придобивка е ексклузивна за црното кафе.

6) Добро е за црниот дроб

Студија врз 430 000 партиципанти покажала дека зголемување на внесот на кафе на најмалку 2 шолји дневно драматично го намалува ризикот од цироза на црниот дроб или на хронично оштетување кое може да доведе до негово откажување.

7) Jа зајакнува ДНК

ДНК не е нешто што може да го зајакнете во теретана – туку само со исхраната. Послабата ДНК лесно се распаѓа, а така оштетената ДНК го зголемува ризикот од канцер. Студии покажале дека пиењето кафе ја намалува фреквенцијата на распаѓање на нишки ДНК кај партиципантите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На изложба на слики една девојка му вели на познатиот уметник:
-Јас би сакала нешто во масло, но ефтино.
-Па повелете во онаа продавница отспротива, таму имате сардини.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
753 п.н.е.- Според преданието, Ромул го основал...
1500.- Португалскиот морепловец Педро Алварес...
1509.- Умре англискиот крал Хенри Седми, основач...
1699.- Умре францускиот писател Жан Батист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби