Dave’s Kitchen: Домашен сладолед со праски и цимет

Нема ништо повкусно од тоа да си подготвите домашен сладолед. Од една страна, брзо се подготвува, за само 5 минути, а од друга страна пак ќе бидете сигурни дека јадете нешто домашно.Децата со сигурност ќе му се израдуваат, а доколку сакате можете да ја дуплирате дозата и да имате сладолед во текот на целата недела.

Потребни состојки:

  • 375 мл. млеко
  • 3 кесички за шлаг
  • 150 мл. кондензирано млеко
  • 50 мл. јогурт
  • 3 праски исечкани на коцки
  • 1 лажичка цимет

Начин на подготовка:

Во длабок сад изматете ги заедно млекото, кесичките за шлаг и кондензираното млеко во лесна шлаг пена. Потребно е да биде полу густа. Додадете го јогуртот, циметот и парчињата праска и промешајте додека смесата не се соедини. Префрлете ја смесата во сад за замрзнување и одозгора додадете уште неколку парчиња исечкани праски. Замрзнете минимум 3 часа.

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Како плавуша добила потрес на мозок?
- Од креветот паднала на газ!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
1542.- Папата Павле Втори донесе одлука за...
1798.- По победата на битката кај пирамидите,...
1898.- Во Оук Парк, во државата Илиноис, е роден...
1940.- Во Литва, Летонија и Естонија е...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби