Храна со која ќе ја намалите подуеноста

Без разлика дали се подготвувате за на плажа, некој специјален настан, или едноставно сакате да се чувствувате најдобро што можете, одредена храна може да придонесе многу за тоа дали ќе се чувствувате подуени или не.

За спречување и намалување на подуеноста, еве која храна треба да ја внесувате наместо млечни производи, преслатка, пресолена и масна храна или газирани пијалаци.
1) БананиБананите се одличен извор на калиум, кој помага во менаџирање на нивото на натриум во организмот и го спречува подувувањето предизвикано од констипација.

2) Целер

Целерот природно се бори против задршката на вода и помага за ослободување од гасовите. Поради тоа што е богат со влакна, тој ја помага функцијата на дигестивниот систем.

3) Ананас

Ова тропско овошје е полно со ензимот бромелаин кој помага за разложување на протеините и го олеснува варењето на храната.

4) ОвесПочнете го утрото со порција овес - го подобрува варењето, што помага за намалување на подуеноста.

5) Краставици

Покрај тоа што се богати со вода, краставиците содржат и флавоноиден антиоксиданс наречен кверцетин, кој помага за намалување на подуеноста.

6) Ѓумбир

Овој супер-корен го намалува гадењето, помага при варењето на храната, а има и анти-воспалителни својства, па така слободно додавајте го во вашите смутија, чаеви, вода или во разни сосови.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Напис на маица:
- Учете од грешките на вашите родители - користете контрацепција.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини,...
Верски календар
На денешен ден
1784.- На островот Кодијак, на Алјаска формирана...
1867.- Роден е Џон Голсфорди, англиски писател,...
1909.- Во Солун е извршен втор неуспешен обид за...
1915.- Во селото Никифорово, гостиварско, е...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби