Млечни производи кои помагаат при слабеење

Иако многумина мислат дека треба да се избегнуваат, апсолутно може да уживате во некои сирења и кашкавали како дел од секојдневната исхрана и понатаму да губите тежина.

1) БриОва сирење е богато со витамините Б6 и Б12 и помага за зголемување на енергијата, а бидејќи има богат вкус и е кремасто, малечка количина ќе ве засити доволно за да не се прејадете.

2) Козјо сирењеКозјото сирење има помалку маснотии и калории на грам (во однос, на пример, на мешаното или кравјо сирење), како и помалку лактоза и А1 казеин – кои често знаат да им сметаат на одредени луѓе чувствителни на лактоза. Козјото сирење исто така има повеќе масни киселини отколку кравјото и помага против воспаленија. Некои вакви сирења имаат и пробиотици, во зависност од тоа како се процесирани.

3) ПармезанНутриционистите го препорачуваат пармезанот бидејќи има многу малку калории – 20 калории и 1.5 грама маснотии во една малечка лажичка, а богат е и со витамин А и калциум.

Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби