Dave’s Kitchen: Домашен сладолед со чоколадо и колачиња

Овој пат од кујната на Давор, ви презентираме нешто многу вкусно – домашен сладолед со чоколадо и колачиња.Потребни состојки:

  • 375 мл. млеко
  • 3 кесички за шлаг
  • 150 мл. кондензирано млеко
  • 2 лажици какао
  • 10 колачиња скршени на мали парчиња

Начин на подготовка:

Во длабок сад изматете ги заедно млекото, кесичките за шлаг и кондензираното млеко во лесна шлаг пена ( внимавајте да не биде цврста). Потребно е да биде полу густа. Додадете го какаото и парчињата чоколадо и промешајте додека смесата не се соедини. Префрлете ја смесата во сад за замрзнување и одозгора додадете уште неколку искршени колачиња. Замрзнете минимум 3 часа.

Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Напис на маица:
- Учете од грешките на вашите родители - користете контрацепција.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини,...
Верски календар
На денешен ден
1784.- На островот Кодијак, на Алјаска формирана...
1867.- Роден е Џон Голсфорди, англиски писател,...
1909.- Во Солун е извршен втор неуспешен обид за...
1915.- Во селото Никифорово, гостиварско, е...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби