Изгледа како месо, но е нешто сосема друго

Изгледа како совршено приготвено парче месо. Сепак, ако подобро погледнете ќе сфатите дека не станува збор за нешто сосема друго.Ова можеби е најнеобичното јадење кое што некогаш сте го виделе. Подготовката на оваа лубеница е исто толку необична како и самата помисла на ова јадење.

За да се добие краен продукт со изглед на сочно парче месо, лубеницата мора да помине низ неколку дневен процес на подготовка. Прво се отстранува кората и целата лубеница се остава да отстои во саламура од сол и зачини. Потоа се дими 8 часа, па се пече во сопствениот сок со малку рузмарин.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби