Зголемување на внесот на омега-3 без консумирање риба

Омега-3 масните киселини се исклучително важни за здравјето на мозокот и срцето, но доколку не јадете животински производи или пак не го поднесувате вкусот на рибата, еве неколку алтернативи со чија помош ќе го зголемите нивниот внес:

1) Ленено семеВо 2 големи лажици ленено семе има скоро 1600mg ALA (алфа-линолеична киселина), но за да телото има пристап до омега-3 киселините и останатите хранливи состојки како влакна и лигнани, семето мора да се измеле. Совет од нутриционистите е семето да го купувате цело и самите да го измелете пред да го користите – бидејќи откога ќе се измеле, масните киселини можат лесно и брзо да се расипат.

2) Чиа семe

И ова семе е богато со протеин, влакна, и ALA омега-3 мастните киселини. 28 грама содржат скоро 5000mg од нив, што е повеќе од препорачаната дневна доза која изнесува 1100mg за жени и 1600mg за мажи.

3) ПрокељПокрај масните киселини, прокељот е богат и со витамин К, витамин Ц и влакна, а половина шолја (44gr.) незготвен прокељ содржи околу 44mg ALA. Зготвениот, пак, има 3 пати повеќе – 135mg

4) Ореви

Скоро 65% од тежината на оревите ја сочинуваат маснотиите – 28gr. имаат 2542mg омега-3 масни киселини

Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби