Dave’s Kitchen: Кремаст чоколаден десерт со арома на портокал

Овој десерт е кремаст, богат и чоколаден. Нешто што несомнено ќе им се допадне на сите оние кои сакаат едноставни десерти, кои се подготвуваат брзо и се превкусни.Потребни состојки:

 • 100 гр. шеќер
 • 500мл. слатка павлака
 • Kора од 1/2 портокал
 • Сок од 1/2 портокал
 • 150 гр. темна чоколада ( со минимум
  70% какао делови во неа)
 • 2 лажички ликер од портокал
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 50 гр. путер
 • Рендано чоколадо за декорација

Начин на подготовка:Во тенџере на оган загрејте ги слатката павлака и шеќерот. Додадете ја кората од портокал и штом течноста дојде до точка на вриење, тргнете од оган и додадете го чоколадото, ванилата, ликерот од портокал и путерот. Добро промешајте со жица за матење додека течноста не стане хомогена (околу 2 минути). Ставете го чоколадниот крем во чашки за сервирање и оставете минимум 2 часа да се излади во ладилник.

Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му дошла на Трпе таштата на гости, па Трпе ја прашува:
- Бабо, колку време планираш да останеш?
- Па додека не ви досадам.
- Ауу, зошто толку кратко???

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на книгата и авторското...
1564.- Во Стратфорд е роден Вилијам Шекспир,...
1616.- Во Мадрид умре Мигуел де Сервантес,...
1792.- Создадена е француската химна "Марселеза"...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби