Здравствени придобивки од компирите

Компирите немаат премногу добра репутација во светот на здравите диети, но тоа повеќе се должи на начинот на кој се процесирани и зготвени – на пример, не се воопшто здрави доколку се пржени или им е додадено премногу сол, масло, путер и сл.

Кога се подготвени на здрав начин и во правилно дозирана порција, тие нудат многу здравствени придобивки.1) Може да го намалат крвниот притисок

Во некои студии, големата количина калиум која ја содржат во кожата е поврзана со намалувањето на диастоличиот и систоличниот притисок кај индивидуите со преголема тежина. Ова особено важи за виолетовите компири бидејќи тие се богати и со антоцијанини и каротеноиди.

2) Помагаат да се чувствувате заситени

Компирите значително го зголемуваат чувството на заситеност кога се дел од балансирана исхрана, а големата количина влакна во нив помага во процесирањето на останатата храна.

Растворливите влакна (особено оние од слатките компири) ја забавуваат дигестијата и помагаат во одржување на телесната тежина.3) Корисни се за мозокот

Овој скробен зеленчук е еден од најдобрите извори на витаминот Б6, кој игра важна улога во развивањето на мозокот кај децата, а го забавува когнитивниот пад кај постарите.

4) Одлични се за спортистите

Компирите можат да го повратат балансот на електролитите во организмот поради нивниот состав кој вклучува натриум и калиум – два важни електролити кои спортистите ги губат при потењето. Калиумот исто така помага во одржување на нивото на течности во организмот и ослободување на мускулите од болка.

Витаминот А, пак, кој го содржат, е еден од најдобрите јаглехидрати за активните лица кој овозможува енергија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Возел камионџија и паишол на калуѓерка - автостоперка. Застапал ија примил во камионот. Кога се доближиле до целта и рекол дека мора да му плати за возењето. Калуѓерката му...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
41.- Убиен е римскиот цар Гај Јулиј Калигула. Тој...
76.- Роден е римскиот цар Публиј Елиј Хадријан,...
1712.- Роден е Фридрих Втори Велики, пруски крал...
1732.- Роден е францускиот писател Пјер Огистен...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби