Храна која служи како превенција за тип 2 дијабетес

Добро балансирана исхрана е клучна за здравјето, помага во заштитата против разни видови канцери, мозочен удар и кардиоваскуларни заболувања.

Сега, нова студија од истражувачите од универзитетот Чалмерс и данскиот истражувачки центар за канцер покажала дека целите зрна се исклучително корисни за превенција за тип 2 дијабетесот.Во студијата било откриено дека консумирањето на цели зрна може да го намали ризикот од оваа болест до 34% кај мажите и до 22% кај жените, а во неа биле вклучени 55 000 партиципанти во траење од 15 години.

За ваквите придобивки потребни се најмалку 50 грама цели зрна дневна – како на пример порција овесна каша, или една кришка ‘ржан леб. Кога станува збор за тип 2 дијабетес, ‘ржта, овесот и пченицата ги нудат истите заштитни придобивки.Според Рикард Ландберг, професор од одделот за храна и нутриционистичка наука и еден од истражувачите од студијата, белото брашно има негативни ефекти на здравјето, но она од целите зрна има неколку позитивни ефекти, покрај заштитата од тип 2 дијабетес.

Што е најважно, тој изјавил дека не треба да сметаме дека сите јаглехидрати се лоши, што премногу често се споменува во диететската индустрија. Наместо тоа, мора да запомниме дека тие се дел од многу разнолика група на храна која вклучува шеќери, влакна и скроб, и не треба сите да се ставаат во ист кош.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто горилата имаат големи ноздрви?
- Зашто имаат дебели прсти.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Од денес, 15 ноември, стапува на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15...
Верски календар
На денешен ден
42.п.н.е.- Роден е римскиот цар Тибериј, посинок...
1095. - На црковниот собир Клермон, во Франција,...
1272.- Умре англискиот крал Хенри III, кој стапи...
1797.- Умре прускиот крал Фридрих Вилхелм II кој...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби