Dave’s Kitchen: Блага пита со ванила крем

Ова е елегантна пита за чајанка или шолја кафе со вашите најблиски. Се подготвува брзо, а се јаде уште побрзо.Потребни состојки:

  • 400 гр. кори за пита
  • 250 гр. путер
  • Прстофат цимет
  • 500 мл. млеко
  • 6 жолчки
  • 150 гр. шеќер

Начин на подготовка:

Секоја кора премачкајте ја со растопен путер и згужвајте ја, превиткајте ја во круг и ставете ја во тавче за пeчење. Секоја наредна кора редете ја така што ќе добиете круг вртена пита. Преостанатиот дел од путерот полејте го врз корите. Печете во загреана рерна на 170 степени, околу 20 минути.

Во меѓувреме загрејте го млекото на оган, а на страна изматете ги жолчките со шеќерот и екстрактот од ванила. Врелото млеко прелејте го малку по малку во изматените жолчки со постојано мешање, а потоа целата смеса вратете ја на оган да се готви уште 5 минути.Овој ванила крем прелејте го врз врелата пита и вратете да се испече уште 20 минути на 170 степени. Посипете со шеќер во прав и уживајте.

Забавно готвење! За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби