Извори на витамин К кои треба да ги вклучите во исхраната

Витаминот К не добива толку многу внимание како останатите витамини, но игра важна улога за нашето здравје – есенцијален е за спречување на згрутчувањето на крвта.

Медицинската литература го има поврзано позитивниот ефект на овој витамин врз густината на минералите во коските и намалување на ризикот од фрактури, а заедно со витаминот Д играат улога во подобрување на апсорпцијата на калциумот во телото, т.е оптимизирање на здравјето на коските.

Оние со сериозни гастроинтестинални пореметувања како цистична фиброза, целијачна или Хронова болест не се во состојба правилно да го апсорбираат витаминот К и се најподложни од неговиот недостаток.

Препорачаната негова дневна доза е 120 микрограми за мажите и 90 за жените, а еве кои се 3-те големи извори за него:

1) Лиснатиот зеленчукКељот, спанаќот и др. лиснат зеленчук овозможува помеѓу 100 и 400% од препорачаната дневна доза на витаминот К.

2) БрокулаБрокулата го зајакнува имунолошкиот систем и ги отстранува слободните радикали и токсини од телото, а помага и за одржување на здрава кожа и срце. Половина шолја брокула има 110 микрограми од овој витамин, а истата помага при борбата со инфекциите, го регулира инсулинот, помага при слабеењето и е поврзана со намалување на ризикот од канцер.

3) Говедски црн дроб85 грама говедски црн дроб содржат до 110 микрограми од витаминот К, како и дневните потреби од Б12 и останатите Б витамини. Ова месо е богато и со протеини и има малку калории.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби