Храна која се препорачува секогаш кога сте настинати

Овој период настинките се зачестени, а со одмор и правилна исхрана можете да го забрзате процесот на оздравување. Еве што се препорачува да јадете и пиете секогаш кога сте настинати:

1) Пилешка супаВо 2000-та, во студија од универзитетот во Небраска било докажано дека пилешката супа содржи анти-инфламаторни агенти кои ги олеснуваат симптомите на настинката. Покрај течности, таа содржи и натриум, калиум, влакна, јаглехидрати и сè што му помага на имунолошкиот систем побрзо да се избори со настинката.

2) Млеко и храна богата со витамин Д

Во некои постари студии било заклучено дека оние со ниско ниво на витамин Д биле поподложни на настинки, а храната со овој витамин помага и за подобрување на расположението.

3) Моркови и храна богата со витамин АСите витамини се клучни за здравјето на телото, но за витаминот А се смета дека е еден од најважните за одржување на силен имунолошки систем. Кога сте настинати, обидете се да јадете слатки компири, моркови, тиква, спанаќ и сл.

4) Студен зелен чај

Зелениот чај е полн со антиоксиданси, а нивниот број се зголемува кога тој е направен со млака, а не зовриена вода.

5) Лук

Кога редовно се консумира, лукот функционира како превенција од настинки, а тоа се должи на состојката алицин која го зголемува имунитетот.

6) БоровинкиБоровинките содржат повеќе антиоксиданси од било кое друго свежо овошје.

7) Риба

Се препорачува јадење на масна риба (како лосос или туна) кога сте настинати, за да се искористат предностите на омега-3 масните киселини кои помагаат за редуцирање на инфламацијата во телото, која ја спречува правилната функција на имунолошкиот систем.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му дошла на Трпе таштата на гости, па Трпе ја прашува:
- Бабо, колку време планираш да останеш?
- Па додека не ви досадам.
- Ауу, зошто толку кратко???

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на книгата и авторското...
1564.- Во Стратфорд е роден Вилијам Шекспир,...
1616.- Во Мадрид умре Мигуел де Сервантес,...
1792.- Создадена е француската химна "Марселеза"...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби