Кои зеленчуци се поздрави готвени, а кои сирови?

Готвењето ги зголемува хранливите состојки кај некои зеленчуци, додека пак кај други го прави сосема спротивното. Еве кои зеленчуци се поздрави кога се зготвени, а кои сирови:

1) Аспарагус (шпаргла) – зготвенГотвењето на аспарагусот ги зголемува неговите анти-канцерогени карактеристики.

2) Цвекло – сирово

Цвеклото губи повеќе од 25% од фолатите (т.е витаминот Б9 кој е дел од Б комплексот кој игра огромна улога во развивање и диференцирање на целиот организам) кога се готви.

3) Кромид – сировКога се готви, се губи алицинот (важен фитонутриент) од кромидот. Алицинот, инаку, има антибактериски, антигабични, антивирусни и антипротозоични карактеристики.

4) Црвени пиперки (бабури) – сирови

Кога термички се обработуваат (печат/пржат) на температури од над 190°C, се уништува Ц витаминот во нив.

5) Спанаќ – готвенНашето тело многу подобро го апсорбира железото, калциумот и магнезиумот од спанаќот кога тој е зготвен.

6) Домати – готвени

Кога доматите се зготвени, нашето тело апсорбира многу повеќе ликопен, кој е е поврзан со намалување на ризикот од болести поврзани со простатата, намалување на крвниот притисок, регулирање на нивото на холестерол во крвта и заштита од рак. Ликопенот има важна улога и во зајакнувањето на имунолошкиот систем.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби