Најдобри извори на калциум покрај млекото

Кога се зборува за калциумот во исхраната, повеќето од нас замислуваат чашка млеко. Но, млечните производи не се единствениот извор на калциум, бидејќи него го има и во растителни продукти како:

1) Лиснат зеленчукМногу зеленчуци се богати со калциум, особено темните зелени лиснати како блитвата, брокулата, кељот, спанаќот и слично. Само една шолја зготвена блитва, на пример, содржи скоро четвртина (268mg) од препорачаната дневна доза калциум

2) Тофу

Половина шолја тофу содржи 861mg калциум, многу малку калории, а многу протеини, поради што оваа храна се смета за еден од најдобрите вегански извори на протеин.

3) Морска храна

Сардините покрај омега-3 масните киселини и витамин Д се богати и со калциум. Уште еден добар извор на калциум е и лососот.

4) ПортокалиЕден портокал содржи 70mg калциум и прилично многу витамин Ц. Се препорачува јадење на цел портокал, бидејќи во форма на сок количината на калциум изнесува само 27mg.

5) Бадеми

Триесет грама бадеми (околу 22 бадеми) покриваат 8% од дневната потреба за калциум.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто слонот има две дупчиња на сурлата?
- Едно за топла, едно за ладна вода?
- А кај му е бојлерот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево- Македонска Каменица се одвива по една сообраќајна лента. Се преземаат мерки за расчистување на коловозот. ИЗВЕСТУВАЊЕ:На...
Верски календар
На денешен ден
1936.- Во местото Горки, кај Москва, умре Алексеј...
1940.- Францускиот генерал Шарл де Гол ги повика...
1953.- Египет е прогласен за република по...
1965.- Во Алжир е извршен државен воен преврат....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби