Путер од кикирики - одличен избор кога сакате да останете сити

Една стандардна доза од несолен путер од кикирики (околу 2 големи лажици) содржи 191 калории и 16гр. масти, 7гр. протеин, 7гр. јаглехидрати, 5гр. натриум, 4гр. шеќер и 2гр. влакна.Незаситените масти кои ги содржи се дел од здравата исхрана, бидејќи го редуцираат холестеролот и ризикот од срцеви заболувања.

Путерот од кикирики е богат и со витамин Е, магнезиум, калиум и витамин Б6.

Она што треба да се внимава со овој вкусен намаз е количината – споменатата доза од 2 лажици има скоро 200 калории, а со неа би можел да се направи вкусен сендвич. Но, доколку се јаде директно од тегла, лесно може да се „заборавиме“ па во себе да внесеме преголем број на калории во само еден оброк.Путерот од кикирики прилично заситува и во мали количини, па така е одличен во ситуации кога треба нешто да каснете што треба да ве држи сити подолго време, а немате премногу време за подготвување на храна.

Нутриционистичките експерти препорачуваат да се користат брендови кои користат што помалку додатоци како шеќер или хидрогенизирани растителни масла, бидејќи тоа се нездрави масти.

Секако, путерот од кикирики можете и самите да си го направите, а на интернет се наоѓаат стотици рецепти за тоа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто втори февруари го викаат педерски празник? Зашто на хрватски се вика "Други - другога ..."
Се шета лисицата низ шумата, мртва - гладна, кога од една грмушка слуша...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Кенија
1642. - Холандскиот морепловец Абел Тасман го...
1821.- Во Руан е роден Гистав Флобер, француски...
1922. - Во Бенешов, кај Прага, е роден Франтишек...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби