Dave’s Kitchen: Солени мафини со компири

Новото експериментирање на Давор во кујната донесе вкусна декоративна закуска од компири - солени мафини со компири.Потребни состојки:

  • 6 средни компири
  • 100 гр. растопен путер
  • 2 лажици рендан пармезан
  • 100 гр рендан овчи кашкавал
  • Оригано, сол и мелен црн пипер
  • 1 лажичка сенф

Начин на подготовка:

Најпрво тенко исечкајте ги компирите (на алатка за тенко сечкање зеленчук), а потоа додадете го растопениот путер, сенф, пармезан и зачините. Добро промешајте со раце и земете неколку листови еден врз друг и наредете ги во добро премачкан калап за мафини. Одозгора наредете рендан овчи кашкавал и оригано. Печете во загреана рерна на 190 степени околу 40-50 минути. Декорирајте со свеж магдонос.

Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто втори февруари го викаат педерски празник? Зашто на хрватски се вика "Други - другога ..."
Се шета лисицата низ шумата, мртва - гладна, кога од една грмушка слуша...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
- Национален празник на Кенија
1642. - Холандскиот морепловец Абел Тасман го...
1821.- Во Руан е роден Гистав Флобер, француски...
1922. - Во Бенешов, кај Прага, е роден Франтишек...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби