Dave’s Kitchen: Мини куглоф

Нема ништо подобро од тоа да се ужива во малите нешта. На пример во овие мали индивидуални куглофи. Подготвени се со вкусна смеса од едноставни состојки.Потребни состојки:

  • 3 јајца
  • 1 чаша шеќер
  • 1 чаша масло за јадење
  • 1 чаша млеко
  • 1 чаша мелени ореви
  • Кора и сок од 1 лимон
  • 1 1/2 чаша брашно
  • 1 пакетче прашок за печиво
  • 1 пакетче ванилин шеќер

*Чашата е од 200мл.

Начин на подготовка:

Во сад изматете ги јајцата заедно со шеќерот. Потоа додадете го маслото, млекото, брашното, оревите ванилата и прашокот за печиво. Добро промешајте и префрлете ја смесата во калап за мали куглофи. Печете во загреана рерна на 180 степени околу 15 минути.

Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален...
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби