6 типови храна кои ќе ви помогнат да се справите со анксиозноста

Во САД, 40 милиони личности над 18 години имаат анксиозни нарушувања, а еден од начините за третирање на симптомите може да биде прилагодување на исхраната, бидејќи одредени витамини и минерали научно докажано го намалуваат нивото на анксиозност во одредени случаи.

1) Храна богата со магнезиумВо студија од 2012-та била идентификувана поврзаност помеѓу исхрана која не содржи многу магнезиум и повисоки нивоа на анксиозност кај глувците. Храна богата со магнезиум се лиснатите зелени зеленчуци, мешунки (соја, кикирики и сл.) како и онаа која содржи цели зрна.

2) Храна богата со цинкВо студија од 2013-та било докажано дека цинкот го редуцира анксиозното однесување. Истиот го има во остригите, говедско месо и тропско оревче.

3) Храна богата со калциумКалциумот е познат по тоа што го редуцира нивото на кортизол, стрес хормонот кој е поврзан со анксиозноста. Добар извор на овој минерал се млечните производи како млекото, сирењата и кашкавалите, како и лиснатите зеленчуци како кељот.

4) Храна богата со омега-3 масни киселиниОмега-3 масните киселини кои ги има во рибите како лосос или туна, може да ги редуцираат хемикалиите во мозокот кои предизвикуваат анксиозност. Тие се борат против клеточната инфламација во мозокот предизвикана од зголемување на арахидонската киселина (омега-6 масна киселина).

5) Храна богата со пробиотици и пребиотициХраната која содржи пробиотици (како киселата зелка, туршија, кефир и др.) и пребиотици (како целите зрна) е поврзана со редуцирање на нивото на кортизол

6) Храна богата со витаминот Б12Б витамините влијаат на начинот на кој нашиот мозок создава хемикалии, вклучувајќи ги и оние кои ни го регулираат расположението. Б12 е исклучително витален бидејќи е вклучен во одржувањето на здравјето на нервите и црвените крвни клетки и креирање на ДНК. Како резултат на тоа, недостатокот од Б12 може да активира симптоми на анксиозност или депресија.

Најдобри извори на овој витамин се говедското месо и црн дроб, а го има и млечните производи, живината, рибите и др.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1270.- Умре францускиот крал Луј Деветти, кој во...
1530.- Роден е Иван Четврти Василевич - Грозни,...
1718.- Француските доселеници во Америка во...
1744.- Роден е германскиот писател, историчар,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби