Како лукот влијае на слабеењето?

Лукот докажано го подобрува имунитетот, ги релаксира крвните садови со што се намалува притисокот и се подобрува крвотокот, го намалува воспалението на ткивата (познат причинител на предвремено стареење и разни болести), ги штити крвните садови од оштетување со тоа намалувајќи го ризикот од срцеви заболувања.Нова корејска студија покажува дека лукот може дури да помогне и за контрола на телесната тежина. Истражувачите хранеле глувци со исхрана за дебелеење во период од 8 недели, а потоа има ја сервирале истата, но суплементирана со 2% до 5% лук уште дополнителни 7 недели. Додавањето на лукот ја намалило тежината на глувците и на масните наслаги и ги намалило ефектите на нездравата диета врз нивната крв и црниот дроб.

За максимално да се искористат здравствените придобивки од лукот, се препорачува тој да седи на собна температура околу 10 минути пред да се готви, бидејќи неколку студии покажале дека на овој начин се сочувуваат околу 70% од неговите корисни природни состојки во споредба со тоа кога би бил зготвен веднаш по гмечењето. Причината за тоа е што гмечењето на лукот ослободува ензим кој е заробен во клетките на растението кој инаку го зголемува нивото на хранливите состојки во него, а чие најголемо ниво е токму 10 минути по гмечењето или сечењето. Доколку лукот се зготви пред тоа, ензимите се уништуваат.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1270.- Умре францускиот крал Луј Деветти, кој во...
1530.- Роден е Иван Четврти Василевич - Грозни,...
1718.- Француските доселеници во Америка во...
1744.- Роден е германскиот писател, историчар,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби