Dave’s Kitchen: Превкусни палачинки за сечиј вкус

Сакате да го доловите вкусот на Француските палачинки? Овие палачинки имаат крцкава кора и прекрасен мирис на путер. Може да ги филувате со фил по желба. Изборот на Давор овој пат е чоколаден крем, малина и лесно изматен шлаг. Превкусно за добра седенка со пријателите.Потребни состојки:

  • 3 јајца
  • 250 гр. брашно
  • 250 мл. млеко
  • 250 мл. кисела вода
  • 1 лажица шеќер
  • Прстофат сол
  • 2 пакетчиња ванилин шеќер
  • 70 гр. растопен путер

Начин на подготовка:

Во сад со миксер изматете ги јајцата, млекото и киселата вода. Додадете го брашното, солта, шеќерот и ванилата. Додадете го и растопениот путер и промешајте. Пржете ги палачинките од двете страни по 2 минути во загреана тава на средна температура. Премачкајте ги со чоколаден крем и декорирајте со малини.

Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби