Dave's Kitchen: Kласична фритата со едноставни состојки

Подгответе класична фритата со едноставни состојки, кои сигурно ги имате во кујната. Вкусен оброк за целото семејство, за релативно краток период на подготовка.

Потребни состојки:

  • 4 компири, варени само 5 минути и исечкани на тенки кругови
  • 8 јајца
  • 1 голема главица кромид
  • 1 лажичка буковец
  • 1 лажичка шарена сол
  • Сол и мелен црн пипер
  • 3 лажици исечкан магдонос
  • 70 гр. рендан кашкавал

Начин на подготовка

Во тава на оган загрејте го маслото и пропржете го кромидот кој претходно ситно ќе го исечкате. Во друг сад изматете ги јајцата со жица за матење, додадете ги буковецот, шарената сол, солта и мелениот црн пипер, магдоносот и ренданиот кашкавал. Потоа додадете го компирот исечкан на тенки кругови и промешајте.

Во вака приготвените состојки го додавате и пропржениот кромид и промешувате. Смесата ја ставате во претходно загреана тава со масло за јадење и печете околу 20 минути на 200 степени. Сервирајте со павлака и свежо исечкан магдонос.

Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби