Dave’s Kitchen: Мини погачи со сушени домати

Павлака, кашкавал и сушени домати е вашата нова омилена комбинација која ќе ја практикувате на пица, ќе ги полните кифлите или пак ќе уживате во овие мини индивидуални пити.

Не само што изгледаат симпатично туку имаат незаменлив вкус кој сигурно ќе ви се допадне.Потребни состојки:

За тестото

 • 250 гр. брашно
 • 1/2 лажичка инстант квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • Прстофат сол
 • 100 мл. млеко
 • 50 мл. масло

За филот

 • 150 гр. кашкавал
 • 4 лажици кисела павлака
 • 4 лажици исечкани сушени домати
 • Рендан пармезан
 • Свеж магдонос

Начин на подготовка:

Замесете тесто од првите состојки и оставете го да стаса околу 30-40 минути на собна температура. Разместете го и поделете го на 4 еднакви делови. Секој дел расукајте го во мала коцка и во средишниот дел нанесете од киселата павлака, малку кашкавал, сушени домати и магдонос. Завртете ги краевите и формирајте ги како на фотографијата. Оставете ги да отстојат околу 10 минути, премачкајте ги со изматено јајце и печете 20-тина минути на 180 степени.

Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби