Dave’s Kitchen: Превкусна торта без печење

Ова е рецепт за превкусна торта со ресана без печење, готова за само 10 минути. Се што е потребно се неколку состојки и супер друштво со кое што ќе ја споделите.

Потребни состојки:

  • 750. ресана со вкус на вишна (или обични)
  • 200 гр. плазма бисквити
  • 200 гр. млако млеко
  • 200 гр. исечкани ореви или лешници
  • 250 гр. путер растопен
  • 2-3 лажици рум
  • 300 гр. слатка павлака
  • Шарени мрвици за декорација

Начин на подготовка:

Исечкајте ги ресаните на четири дела и искршете ги бисквитите, па попарете ги со топлото млеко и путер. Потоа додадете ги исечканите ореви и малку рум.

Добиената смеса се обликува во форма на векна. Целата торта премачкајте ја со изматената слатка павлака. По желба декорирајте ја со шарени мрвици.

Добар апетит и забавно готвење!

За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби