Dave’s Kitchen: Свинско филе во сос

Денес следува рецепт за сочни и вкусни свински филети во сос.Потребни состојки:

 • 1кгр. свински филети
 • Сол и мелен црн пипер

За сосот:

 • 250 гр. свежи шампињони
 • 1 мала главица кромид, ситно исечкана
 • 250 мл. неутрална павлака
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1 лажичка сенф
 • 1 лажичка кари
 • 1 лажичка шарена сол
 • Сол и мелен црн пипер

Начин на подготовка:

Најпрво ставете сол и бибер врз свинските филети. Пржете ги по 3-4 минути од секоја страна и оставете ги во чинија на страна.

Во истата тава испржете го кромидот и печурките исечкани на мали парчиња. Додајте ги неутралната и киселата павлака, сенфот, карито, шарената сол и сол и мелен црн пипер по вкус.

Промешајте и оставете да се готви околу 5-10 минути. Наредете ги парчињата месо и ставете ја тавата во рерна јадењето да се пече на 180 степени околу 15 минути.

Декорирајте и сервирајте со свеж магдонос, а како прилог користете пире.

Добар апетит и забавно готвење! За повеќе рецепти посетете ја официјалната ФБ страна на Давор, Dave’s Kitchen.Прочитајте: затвори
 • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби