Млеко од лебарки - нетрадиционален извор на протеин

Mлекото од лебарки дефинитивно е нетрадиционален, но импресивен извор на протеин и доаѓа од специфичен вид на женски лебарки кои го користат за да ги хранат своите малечки.

1) Содржи протеински кристали и аминокиселиниМлекото од лебарки содржи протеински кристали кои содржат значителна количина на енергија, многу поголема од онаа во кравјото млеко. Овие кристали се богати и со голем број есенцијални аминокиселини.

2) Млекото од лебарки технички е комплетна храна

Не само што е богато со протеин и амино киселини, туку има и масти и јаглехидрати.

3) Го нема во продажба

Бидејќи се потребни многу лебарки за да се добие количина на млеко доволна да се наполни малечка чаша, многу тешко се доаѓа до него. Може да се купи во форма на сладолед во Јужна Африка, но го нема на располагање за пошироката маса.

4) Не е погодно за слабеење

Ова млеко е исклучително калорично – на пример 235ml млеко од лебарки содржи околу 700 калории, додека другите млека во истата количина имаат околу 235 калории.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби